Kabin Neye Denir?

Kabin Neye Denir?

Sözlük anlamı ile kabin bir iki kişinin içine rahatlıkla sığabileceği gemilerde, uzay gemilerinde, uçaklarda, trenlerde kullanılan küçük oda şeklinde olan bölmelere, odacıklara kabin denir. Kabin farklı amaçlar için üretilebilmektedir. Örneğin uçaklardaki, gemilerdeki kabinlerini incelediğimizde bunlar genellikle lavabo olarak özel olarak üretilen kabinlerdir. Ayrıca dışarıda kulübe tarzında kullanılan özellikle güvenlik görevlilerinin, bekçilerin kullandığı küçük odacık şeklindeki yerlere de kabin denilmektedir. Birçok inşaat firması kulübe, prefabrik yapı, kabin, konteyner gibi yapıların yapımına da el atarak üretmeye başlamıştır. Kabin türlerini incelediğimizde zırhlı kabin türleri ile duşa kabinler ile ve WC kabinleri ile karşılaşmaktayız. Yukarıda izahında bulunduğumuz kabinler bu ve buna benzer birçok farklı konu için üretilebilmektedirler.

Konteyner Nedir?

Uluslar arası ticaret alanında ulaşım genellikle deniz yahut okyanuslar arası meydana gelmektedir yani denizyolu taşımacılığı ile dış ticaret gerçekleşmektedir diyebiliriz. Bu ticaretin gerçekleşmesini sağlayan yük gemilerine mallar yüklenmekte ve ulaşılması gereken limana mallar kaptan ve mürettebatı sayesinde ulaştırılmaktadır. Ticarette kullanılan alların bir arada bulunmasını, düzen içerisinde taşınmasını sağlayan özel olarak üretilen büyük demir kutulara konteyner denir. Konteyner incelediğimizde konteyner sadece deniz taşımacılığında kullanılan bir araç olmayıp birçok başka konuda da kullanılmaktadır. Konteyner çeşitlerine baktığımızda şunları görebiliriz:  genel amaçlı konteynerler, soğutucu konteynerler bunlar daha çok çabuk bozulabilecek malları dondurarak götürme konusunda işe yararlar, üstü açılabilir konteynerler, açık konteynerler…

Bir önceki yazımız olan Farklı Amaçlar İçin Çeşit Çeşit Kabin Seçenekleri başlıklı makalemizde Kabin ve konteyner hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir