Konteyner Nedir? Taşımacılıkta Konteyner

Konteyner Nedir? Taşımacılıkta Konteyner

Konteyner, farklı ürünlerin, eşyaların taşınmasında kullanılan kutu şeklindeki araçtır. Özellikle çabuk bozulabilecek ürünler bu araç ile taşınır. Korunaklı yapısı ile ürünlerin bozulmasını önler. Taşımacılık sektöründe ürünlerin uzun mesafeli taşınmasında çokça tercih edilmektedir. Çok tercih edilmesinin sebebi hem korunaklı olması hem de taşıma işi için uygun olmasıdır.

Taşımacılıkta Konteyner

Konteyner, korunaklı kasası, uzun süre koruma sağlaması, bozulabilecek ürünlerin korunması, kimyasal maddelerin dışarı sızmaması gibi birçok konuda tercih edilme sebebidir. Bununla birlikte uluslararası ticarette kullanılan araçların taşıdığı mal bilgisi ve mühürlenmesi ve kilitlenmesi gibi özellikleriyle de uluslar arası ticarette istenen araçlar olmasını sağlamıştır.

Türkiye’de Konteyner Üretimi Ve Kullanımı

Konteyner, ülkemizde son dönemlerde oldukça fazla kullanılmaktadır. Özellikle uluslararası ticarette konteyner sayısının artışı oldukça fazladır. Bu konuda deniz ticaretinin artması ve bu ticarette de konteyner kullanımının artması söz konusudur.  Bu araçlar her tır üzerine monte edilerek taşınabilmekte hem de gemi ve uçakla götürülmek üzere vinç ile yüklemesi yapılabilmektedir. bu sebeple ülkemizde oldukça fazla üretimi yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Konteyner Büyüklükleri başlıklı makalemizde konteyner, konteyner fiyatları ve konteyner modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir