Konteyner Özellikleri Ve Kalitesinin Önemi

Konteyner Özellikleri Ve Kalitesinin Önemi

İthalat ve ihracat daha çok kullanılan konteyner, alıcı ve satıcı arasındaki bir araçtır. Özellikle de denizyolu taşımacılığında daha çok kullanılmaktadır. Aynı zamanda havayolu taşımacılığında da kullanılmaktadır. Bunun yanında konteynerların wc, duş, ofis olarak ve de şantiyelerin kullanım alanına girdiği de unutulmamalıdır. Özellikle de son zamanlarda konteynerlar şantiyeler için vazgeçilmez bir ürün haline gelmiştir. Bunun nedeni ise maliyetinin düşük olması ve çabuk monte edilebilir şekildeki özellikteki konteynırların bulunmasıdır. Bundan dolayıdır ki de tercih alana günden güne daha da artış göstermektedir.

Kaliteli Konteyner Özellikleri

Konteynırların kalitesi kullanılan malzeme ve montaj şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Montaj şekli olarak kastedilen ise cıvata ile mi yoksa kaynakla mı montaj edildiğidir. Aynı zamanda kullanılan cıvatanın kalitesi de önemlidir. Kuşkusuz ki cıvata ile montaj edilen konteynırlar dayanıklılık açısından bakıldığında daha mukavemetlidir. Aynı zamanda dış kaplama olarak kullanılan malzemelerin de önemi büyüktür. Üzeri film kaplı olan galvaniz trapez saclar daha çok tercih edilmektedir. Konteynırların tüm hava koşullarına karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle de kaynaklı yapılan Konteyner kaynak yerlerinden paslanabilmektedirler. Konteynırların taban bölümünde de dayanıklı malzemeler kullanılmalıdır. Çimento levhalar da su geçirmemesi açısından bu konuda ön plana çıkarlar.

Konteyner Çeşitleri Ve Kullanım Alanları

Değişik boylarda, yüksekliklerde, gerek soğutma sistemle gerekse havalandırmalı olarak üstü açık şekilde olabilen ve aynı zamanda da yük için kullanım amaçlı tasarlanmış, uçakla, gemiyle ve de tırlar ile taşınabilen çeşitleri mevcuttur.

Bunlardan modül sistem konteynırlar, konteyner çeşitleri içerisinde ofis, prefabrik şantiyeler, büro, wc, duş, yatakhane ve yemekhane gibi alanlarda kullanılmaktadır. Mobil konteyner hareket edebilme özelliğine sahip ve özellikle de çok çok yer değiştiren şantiyeler için vazgeçilmezdir. Demonte konteynerler ise sökülebilir özellikleri olduğu için taşınmaları sırasında rahatlığı bakımından tercih edilmektedir. Panel sistem konteynerlar da daha çok; duş, wc, yemekhane, yatakhane, prefabrik şantiyeler, prefabrik askeri tesisler, ofis, büro gibi alanlarda tercih edilmektedir. Konteyner wc ve duş grupları da taşınmaya ve yer değiştirmeye uygun şekilde olmalıdır. Bu konteyner çeşidi çelik konstrüksiyonlu olduğu için sağlam bir yapıya sahiptir.

 

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir