Pratik Konteyner Çözümleri

Pratik Konteyner Çözümleri

Yapı sektörü kendi içerisinde birçok pratik uygulama bulunmakla birlikte konteyner birçok alanda kullanıldığından dolayı en öne çıkan unsurdur. Standart sac levhalar yerine galvaniz ve paslanmaz çelikten üretilen panellerle oluşturulan konteynerler hem çok pratik hem de çok dayanıklı olan barınma alanlarıdır. çok farklı amaçlar için kullanmaya müsait olan bu konteyner uygulamaları beraberinde hijyen ve dayanıklılığı da getirmektedir. Böylece mobilize olup de monte yapıya sahip olan konteynerler çok hızlı bir şekilde taşınabilmekte ve istenen lokasyona konuşlandırılabilmektedir. Bu avantajları bir arada sunan konteyner birçok sektör, firma ve kuruluş tarafından çeşitli şekillerde sürekli olarak talep edilmektedir.

Konteyner ve Üretim Şekli

Günümüzde modern üretim teknikleri ile imal edilen konteyner hem dayanıklılık noktasında hem de insan sağlığı noktasında oldukça kullanışlı olan çözümlerdir. Üretim tekniği açısından kaynak yerine vidalama sisteminin kullanıldığı konteynerler çok daha dayanıklı ve mukavemeti yüksek olan yapılardır. Ayrıca konteynerler için taban döşemeleri oldukça önemlidir. Taban döşemelerinde Asbest ve benzeri gibi insan sağlığını tehdit eden unsurlar kullanılmamaktadır. Bunun yerine her türlü iklim şartında çatlamayan ve dayanıklı yapısıyla dikkat çeken fibercement denilen doğal bir çimento kaplama türü kullanılmaktadır. Böylece çok kolay bir şekilde kurulum yapılabilen konteynerler deprem bölgesi olan ülkemizde birçok sahada kullanım olanağı bulmaktadır.

Konteyner Kullanım Alanları

Modüler sistem olduğundan dolayı birçok yerde kullanılabilen konteyner daha çok mobilize olan ofis ve büro için tercih edilmektedir. Bununla birlikte prefabrik yapılar halinde şantiyelerde yemekhane yatakhane olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca askeri noktada da birçok tesis konteynerden imal edilmektedir. Özellikle askerlerin intikal halindeyken sahada yemek yapılmasına tuvalet ve duş ihtiyaçlarının giderilmesine ihtiyaç veren konteyner aynı zamanda askeri depolar için de tek alternatiftir. Panel sistem konseptinde üretilen konteynerler yalıtım noktasında gösterdiği direnç ve özellikle soğuk bölgelerde ilk akla gelen yapı ve barınma çözümleri olmaktadır. Bilhassa İnşaat şantiyesi gibi yerlerin soğuk iklim kuşaklarında barınma anlamında kaliteli çözümlere ihtiyacı vardır ki bu şekilde üretilen konteynerler kaliteli ısı yalıtımıyla iyi sonuç vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Endüstriyel Depolama İçin Konteyner Kullanımı başlıklı makalemizde konteyner hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir