Prefabrik ev daha karlı bir yatırım

Prefabrik ev daha karlı bir yatırım

Günümüzde eski köy evleri kerpiçten, şehirleşme kısmında da evler ise betonarme yapıda karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden prefabrik ev karşımıza sıkça rastlanan evlerden değildir. Prefabrik ev sıkça karşımıza çıkan yapı olmadığı için, karar verme ve satın alma konusunda birçok zorluk yaşanabilmektedir. Prefabrik evler, betonarme yapılarla karşılaştırıldığında birçok avantajlarıyla karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle prefabrik yapı konusunda detaylı bilgi sahibi olunması gerekir. Daha sonra evin büyüklüğü konusunda karar verilerek, prefabrik ev sahibi olmak mümkündür. 

Prefabrik evin avantajları nedir? 

Prefabrik ev öncelikle modüler bir yapıya sahip olduğu için, parçaların birleştirilmesiyle oluşur. İstenilen yerden çıkarılan parça başka yere takılabilir özelliktedir. Fakat betonarme yapılarda böyle bir durumdan söz edilemez. Dış görünüm açısından estetik bir görünme sahiptir. Evin yerini değiştirmek istediğinizde, parçaları söküp, istediğiniz yere tekrar kurulum yapılabilir bir yapıdadır. Ayrıca taşıma esnasında oluşan hasardan sonra, parçayı yenilemekte mümkündür. Prefabrik yapılarda, evin büyüklüğüne göre istenen yere beton temel atıldıktan sonra, bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde, evin yapımı bitmektedir. Pratik ve hızlı yapılışı ile betonarme yapılara göre çok avantajlıdır. Normal şartlarda bir ev yapılırken, aylar sürerken prefabrik yapının bu özelliği sayesinde kolayca ev sahibi olunabilmektedir. Bu yapılarda yalıtıma dikkat edildiği için, ısınma konusunda sorun yaşanmamaktadır. Prefabrik yapıların en önemli özelliği, depreme dayanıklı olmasıdır. Çelik yapısı sayesinde esnek bir özelliği olduğu için, deprem sırasında esner ve hasarı önler. Betonarme yapılarda kırılmalar ve maddi hasar oluşmaktadır. Bu avantajlarıyla prefabrik yapılar günümüzde tercih edilmeye başlanmıştır.

Hayalinizdeki eve sahibi olmak artık çok kolay

Prefabrik evler, tek katlı, iki katlı veya üç katlı olarak yapılmaktadır. Ev yapılacak yerin büyüklüğüne göre tercih edilir ve çok pratik şekilde ev yapılır. Sadece evin büyüklüğü değil, evin cephesi, rüzgâr yönü ve iklim özelliklerine göre özel hesaplamalar yapılarak, çatı, pencere çalışmaları hesaplanmaktadır. Bu konuda uzman mühendis ve mimarlar titizlikle hesaplayarak çalışmaktadır. Bu yapıların tercih edilmesinin sebebi, çok pratik ve hızlı montaj avantajının olmasıdır. Prefabrik ev, önceden hazırlanmış çelik parçalardan oluşur. Evin yeri belirlenir ve beton döküldükten sonra, zemin üzerine montajı yapılır. Kolay sökülüp, takılabilen bu modül parçalar, defalarca söküp takmak için dayanaklı olarak üretilmişlerdir. Esnek ve hafif olan bu yapı, evi başka yere taşıma konusunda da avantaj sağlamaktadır. Depreme dayanıklı bu güvenilir yapılar, günümüzde tercih edilen yapılar arasında yer almaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Evlerin Avantajları Nelerdir? başlıklı makalemizde Prefabrik ev hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir