Prefabrik Evlerin Özellikleri

Prefabrik Evlerin Özellikleri

Prefabrik ev sistemleri son yıllarda pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Pek çok nedenle insanlar prefabrik yapıları tercih etmektedirler. Bu nedenlerin başında maliyetleri gelmektedir. Prefabrik evler betonarme evlere göre daha az maliyetle üretilmektedir. Ayrıca üretim aşaması daha kısa sürmektedir. Montaj aşaması ve bitirilmesi sadece günler almaktadır. Deprem bölgelerinde en çok tercih edilen sistemler olmasının nedeni daha hafif bir yapıda olmasıdır. Prefabrik yapılar sökülüp tekrar birleştirilebilir yapıdadırlar. Bu özelliği sayesinde kullanım amacını tamamlamış olduğu yerden başka bir yere taşınabilir ve tekrar kullanılabilir.

Prefabrik Evlerin Üretim Aşamaları

Prefabrik ev yapım aşaması diğer evlere göre daha kısa sürmektedir. Ev yaptırmak isteyenlerin talepleri doğrultusunda kat sayısı, oda sayısı veya yapısı belirlenmektedir. Bu talepler istanbul-bogazi-1doğrultusunda ev planı yapılmaktadır. Prefabrik evin yapılacağı alanın büyüklüğü de bu plan etkilemektedir. Planları yapılan evlerin üretim aşaması başlamaktadır. Üretim aşaması öncelikle evin temel kısmı ile başlanmaktadır. Evin ağırlığını kaldırabilecek şekilde sağlam bir temel atılmaktadır. Bu temel üzerine parçalar halinde çelik sistemler getirilerek monte edilmektedir.  Bu parçalar montaj aşamasından önce fabrikada üretilerek montaj yerine getirilmektedir. Montaj aşaması bittiğinde iç tasarımı, elektrik, su ve yalıtım sistemleri bitirilip kullanılabilir hale getirilmektedir.

Prefabrik Evler Dayanıklı mıdır?

Prefabrik ev yapıları çelik sistemlere sahip olması sayesinde betonarme yapılara göre hem daha esnek hem de daha hafiftir. Bu sayede depreme karşı daha dayanıklıdır. Bunun yanında kullanılan malzeme kalitesine göre paslanma ve yangın riskine karşıda daha uzun ömürlüdür.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Kelimesinin Anlamı Ve Prefabrik Ev başlıklı makalemizde Prefabrik ev hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir