Prefabrik Yapılar ve Özellikleri

Prefabrik Yapılar ve Özellikleri

Prefabrik parçaları önceden hazırlanıp daha sonra bileştirilip bir yapı oluşturmadır. Prefabrik yapılar son zamanalar da çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. İnşaat sektöründe önemli bir role sahip olmuştur. Prefabrik ile okul, ev, depo, spor salonu gibi çeşitli yapıları yapabilmek mümkün. Bu yapılar tek katlı ve iki katlı şekilde inşa edilebilir. Kısa bir zamanda ve pratik olarak inşa edilirler bunların yanında 50 yıla kadar uzun ömürlü olabilen prefabrik yapılarda mevcuttur.

Prefabrik yapılarla hazırlanan yapılar için hazır yapıların yanında çelik ve ya çimento gibi malzemeler de kullanılmaktadır. Aynı zamanda ses ve ısı yalıtımları için de özel prefabrik yapılarda yapılmaktadır. Prefabrik ekonomik olmalarıyla öne çıkmaktadır. İnşaattan önce kurulumu tasarlanarak ya da planlanarak kurumlum kolaylaştırılır. Planlanan yapılarda tek kalıp üzerine yapılması üretim maliyetini düşürür. Kolay işçilikte ekonomik olmasının diğer bir nedenidir. Depreme karşı dayanıklı yapılar olmaları tercih edilme oranını arttırmaktadır.

Prefabrik Yapıların Avantajları

Prefabrik yapılar esnek olmalarından dolayı doğal toprak olaylarına karşı dayanıklı olduklarını söyleyebiliriz. Prefabrik yapılar sayesinde zamandan ve nakitten tasarruf edilebilir. Aynı zamanda prefabrik yapılar hiçbir faktör bakımından çevreye zarar vermemektedir. İstenilen zevke göre çatı ve duvar kaplamalarında kullanımları şekillendirilir. Yani prefabrik yapılar kişin isteğine göre şekillendirilip inşa edilebilen yapılardır.  Aynı zamanda herhangi bir plana, imara, projeye gerek kalmaksızın istenilen parçaların kullanışlı olabilecek şekilde değiştirilebilme özelliği vardır. Dört mevsime uygun olarak tasarlanmaktadır.  Yaz aylarında serin tutarken, kış aylarında da sıcak tutma özellikleri vardır. Kurulumları basittir hatta birkaç gün içerisinde kurulumları bitebilir. Her yere taşınabilme özellikleri vardır.

Prefabrik Yapıların Kurulumları

Prefabrik yapıların kurulum, montajları son dere kolay ve basittir. Diğer yapılar ile kıyaslandığında oldukça kısa sürede yapımları bitmektedir. Prefabrik yapı oluşturmak isteyenler öncelikle gerekli firma ile iletişime geçmelidir. Buradan gerekli bilgiler alınmalıdır. Gerekli bilgiler sağlandıktan sonra montaj ekibi prefabrik yapının oluşturulacağı yere göre metre kareye göre yapıları oluşturur. Yapıların inşa edilmesinden önce gerekli belediyeden ruhsat işlemlerinin gerçekleştirilmesinden sonra yapının inşasına başlanılır. Yaklaşık olarak en fazla on gün içerisinde yapı tamamlanır.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Üretimi Ve Kullanım Alanları başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir