Prefabrik Yapılar

Prefabrik Yapılar

Parçalarının önceden hazırlanmış olduğu, kurulacağı yerde birleştirilerek oluşturulan konut. Tek katlı olacağı gibi çok katlıda olabilmektedir. Prefabrik yapılar ile evler, okullar, şantiye, sosyal tesis, hastaneler, havuzlar, kamp alanları oluşturulabilir. Yeni bir yapı yapmak çok zaman istediği gibi, işçi gücüde istemektedir. Bu yüzden bu yapılara doğru bir yöneliş bulunmaktadır.

Prefabrik Yapıların Avantajları

Zamandan ve emekten tasarruf sağlamaktadır. Çeşitli formatlarda üretilebilir aynı zamanda talep edilen dizayna göre hazırlanan prefabrik yapılar bulunmaktadır. Pres tekniği ile betonun suyu emme oranı azaltılır ve soğukta ve sıcakta yapının deformasyona uğraması engellenmiş olur. Deprem vb. doğal afetlerde, diğer yapıların aksine minimum zarar görürler. Isı veya ses yalıtımı olsun hepsine oldukça dayanıklıdır. Herhangi bir çevre sorunlarına ve kirliliğine zarar vermeden kolay bir şekilde kurulumu sağlanır. Her isteğe göre üretilmesi ve sonradan kolayca değiştirilebilir olması da sağladığı avantajlardan biridir.

Prefabrik Yapıların Ömrü

Prefabrik yapı dendiğinde insanların aklına geçici bir sığınma yeri gelmektedir. Oysaki ömrü 40-70 yıl arasında değişmekte olan bu yapılar sizlere uzun süre yaşam alanı sağlamaktadır. Çimento, yongalı levhalar, çelik gibi malzemeler bu yapılarda da kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Binalar Ve Yapım Aşamaları başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir