Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları

Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları

Fabrikasyon olarak ve özel olarak da üretilen parçaların birleştirmesi ile ortaya çıkan yapılara prefabrik yapılar denir.  Genel olarak yapılarda kullanılan bu işlem prefabrik yapıları oluşturmaktadır.  Beton yapılara  göre  daha ucuz ve daha az maliyetlidir. Özel üretim parçalar olduğundan yapılacak olan arsaya taşınarak subasmanı yapılan binanın üzerine yerin de kolay kurulum sağlanabilir. Bu da süre bakımından size önemli ölçüde avantaj sağlar.  Diğer inşaat malzemelerine göre esnektir ve olası bir deprem, zemin kayması tehlikesinde riski azaltır. Hafif bir malzeme olduğundan zemine olan yükü azdır.  Isı ve ses yalıtımı fazla olduğundan enerji tasarrufu sağlar. Parçalar milimetrik özel makinelerde üretildiğinden istenilen tasarım sağlanabilir.  

Hangi Ürün Grupları Bulunmaktadır?  

Prefabrik ev, koyteyner, kabin, mars, zırhlı güvenlik kabinleri, hafif çelik ev, hafif çelik villa, çelik profil ve çatı gibi ürün grupları mevcuttur. Geniş faaliyet alanına sahiptir. Şantiye yapıları; satış ofisleri, yemekhaneler ve işçiler için barınma, giyinip soyunma, duş alma, mescit gibi imkânlar vermektedir. Büyük ve ulaşılması zor şantiye sahalarında kullanım kolaylığı ve hesaplı barınma sağlamaktadır. Eğitim binaları olarak kullanıldığında Milli Eğitim Bakanlığınca oluşturulan okul bina yönetmeliklerine uygun yapılar yapılmaktadır. Kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite binaları olarak kullanılabilmektedir.  Kamp alanlarında kullanmak için idealdir. İş yeri olarak kullanılan kamp alanında rahatlık ve estetik bir görünüm sağlar. Kafeterya, çamaşırhane, WC + duş alanı, revir yapılabilir. Ayrıca maden ocaklarında oluşturulan kamp alanlarında da kullanılabilir. Prefabrik sağlık bakımından zararlı bir madde içermediğinden, sağlık binası olarak kullanımı son zamanlarda tercih sebebi olmuştur.

Prefabrik yapıların üretimleri neden hızlıdır?

Prefabrik yapılar fabrikasyon ürünler olduğundan dolayı, istenilen milimetrik parçalar hazırlanarak hayal edilen tasarıma kavuşulabilir. Standart veya hazır ev tasarımlarda mevcuttur. Dilenildiği zaman katalog modellerinden de seçebilirsiniz. Kullanım amacı ya da dış tasarım açısından kendi projenizi oluşturmak isterseniz, ihtiyaç ve zevklerinize göre tasarımlar yapılabilir. Prefabrik ev fiyatları yapılan metrekareye, iklime dayanıklı olması için kullanılan malzemeye,  tek katlı ve çift katlı olması gibi özelliklere göre değişiklik göstermektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Prefabrik Evlerde Yaşam başlıklı makalemizde prefabrik hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir